SCROG-SCREEN OF GREEN
המדריך המלא

 

אז סקורגרים יקרים הגיע הזמן למדריך מקיף לגידול בשיטת SCROG:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מבוא:

כמו ששמתם לב צמח המריחואנה גודל דיי מעצמו וגם אם לא ניגע בו יגדל לשיח מרשים. אבל מכיוון שאנחנו רוצים להגדיל את היבול ולעצב את הצמח כרצוננו אנחנו משתמשים בטכניקות שונות על מנת לאמן את הצמח לגדול בצורות שונות.

בטכניקת הSCROG אנחנו משתמשים ברשת המונחת מעל צמרות הצמחים ומשמשת לפריסה רוחבית של הצמח לאורך ורוחב חלל הגידול בו אנחנו משתמשים, וזאת על מנת למקסם את שטח הפנים של הצמח הנחשף לתאורה תוך כדיי יצירת אחידות בגובה של הצמח. לאחר הפריסה של הצמח הוא מופרח ואז נקבל שכבה אחידה של פרחים שתכסה את שטח חלל הגידול. כאשר נביט מלמעלה על שטח הגידול ייראה שטח הגידול לאחר הפריסה על הרשת כמסך של פרחים של מריחואנה ומכאן השם של הטכניקה.

 

מטרות השיטה:

 • ניצול מקסימלי של שטח הגידול.
 • חשיפה מרבית של חלקיי הצמח לתאורה.
 • יצירת התפצלויות חדשות (ההתפצלויות מתפתחות לעמודי תפרחת בעתיד).
 • הגדלת ייבול.
 • שליטה בגובה (במסך טוב הצמרות יהיו בגובה אחיד ובכך חלקיי הצמח יקבלו חשיפה אחידה לאור).
 • תמיכה לגבעוליי הצמח.

 

יתרונות השיטה:

 • מנצלת בצורה מקסימאלית את שטח הגידול: למעשה אין שיטה שמנצלת יותר טוב את השטח מאשר SCROG מכיוון שמכול ריבוע ברשת בפריסה טובה תעלה קולה כלפיי מעלה.
 • מעלה ייבול: יותר שטח שחשוף לאור ויותר שוויון בגובה יוצר ריבוי של קולות והגעה טובה של האור לכול התפרחות. התוצאה היא ריבוי פרחים איכותיים וייבול גדול יותר.
 • בשיטה זאת החשיפה לתאורה היא מקסימאלית.

חסרונות:

 • לוקחת זמן: הפריסה על המסך לוקחת זמן ולרוב מאריכה את תקופת הצמיחה למשך הזמן הדרוש לפריסת הצמח על הרשת. התהליך יכול לקחת בין שבוע לחודש וחצי (תלוי בסוג הצמח, התאורה, מצע הגידול ופרמטרים נוספים בהמשך נדון באלו צמחים כדאי להשתמש כאשר מגדלים בטכניקה זו).
 • לאחר שהצמח פרוס על המסך הניידות שלו בעייתית. לא ניתן לפרק את העציצים או להוציא אותם מהאוהל מכיוון שהצמח כרגע מחובר למטה לעציץ ולמעלה לרשת. הדבר דורש היערכות בהתאם, גם על מנת שנוכל לטפל ולהגיע לכל חלקיי הצמח, וגם על מנת שיהיה ניתן לבצע שטיפה ביעילות לקראת סוף הגידול. מכיוון שלהוציא את העציץ ולקחת אותו למקלחת לא יהיה אפשרי בשימוש בטכניקה זו.

 

 

 

ציוד נדרש:

1) צמח או צמחיי מריחואנה: כאילו אתם יכולים גם צמחים אחרים אבל בינינו בשביל מה אנחנו כאן????.

בכל זאת בחירת הזן היא החלטה חשובה ביותר כאשר באים לגדל SCROG. זנים שונים מגיבים שונה לטכניקות הגידול השונות וSCROG היא לא יוצאת דופן. מכיוון שבטכניקה אנחנו פורסים את הצמח על הרשת אנחנו מחפשים זן שיגיב טוב לרעיון. כלומר זן המאופיין בגדילת צד נרחבת. זנים שלהם נטייה לקולה אחת מרכזית לרוב יעבדו פחות טוב על המסך ויתנגדו אליו. בגדול הסאטיבות נוטות להתפרש לרוחב יותר טוב מכיוון שהמרחק בין צומת לצומת הוא יותר גדול. מכיוון שכמעט כל הזנים היום הם היברידים תצטרכו לנסות בעצמכם למה הצמח שלכם מסוגל. אני ממליץ לפניי הגידול לכתוב בגוגל את השם של הזן שלכם בצירוף SCROG ולנסות לחפש יומן גידול שמתאר את הפריסה של הצמח על הרשת. בגדול אני לא משתמש בטכניקה בצמח שלוקח לו יותר מ3 שבועות למלא מסך של מטרXמטר.

2) חלל גידול: טוב צריך לגדל איפה שהוא. החלל המומלץ לא יכול להיות עמוק מידי כי אז יהיה קשה להגיע ולטפל בעציצים שנמצאים במרכז ומאחורה. בכלל בעבודה עם סקרוג רצוי שלאוהל תהיה דלת צד בשביל נוחות גישה לכל המסך. בנוסף יהיה נוח יותר לעבוד בחלל מלבני מאשר מרובע. אבל כל עוד אתם בשטח של עד 1.2X1.2 לא אמורה להיות לכם בעיה.

 

3) תאורה: זה נושא שנוטים לא להתייחס אליו מספיק שמדובר בSCROG. מניסיוני לא כל תאורה מתאימה לשימוש בSCROG, ישנם תאורות שיעבדו מצוין וכאלו שיהיו יעילות הרבה פחות.

נל"ג: תאורה מצוינת לעבודה עם SCROG. הן מבחינת עוצמת החדירה והן מבחינת ניצול השטח התאורה הזאת תיתן עבודה מצוינת על המסך.

 

 

 

 

תאורת לד: מנורת UFO יהיו פחות יעילות. אלו נורות שיעילות בעיקר מתחת למנורה כי פיזור התאורה שלהם לרוחב אינו טוב. נוכל לעבוד איתם אבל נצטרך הרבה מנורות.

 

תאורת לד מתקדמת עם עדשות של 90-120 מעלות תעשה עבודה מצוינת ותגיע לכל חלקיי המסך. תאורה כזאת היא יקרה.

 

 

CFL: תאורה לא מומלצת לSCROG. אלו נורות שהפיזור תאורה שלהם לרוחב דיי גרוע ואם נרצה לכסות את כל שטח המסך נצטרך כל 10 סנטימטר בקרוב לשים מנורה מה שזה אומר המון מנורות וצריכת חשמל מאוד גבוהה. הדרך היחידה היא להשתמש ברפלקטורים ייעודיים שיכסו את כל חלל הגידול. כלומר סביר להניח תצטרכו לבנות אותם לבד. השימוש בCFL יכול להיות יעיל בשלב של עד הפריסה על הרשת.

 

 

T5 זאת תאורה מצויינת לSCROG בזמן הפריחה, הבעיה היחידה איתה היא שהיא דורשת מיומנות גידול גבוהה מאוד כי נצטרך מסך שבו כל הצמרות יש ביניהן הפרשיי גובה של עד 5 סנטימטר לכול היותר וזה לא דבר שפשוט להשיג. בנוסף בארץ לא קל להשיג את התאורה הזאת.

 

 

 

4) מצע הגידול: ניתן לגדל SCROG על כל מצע גידול. אני ממליץ בחום במידה ויש ניסיון לגדל במצע הידרופוני או אירופוני. במצעים אלו קצב הגידול בצמיחה גבוה יותר ולכן הפריסה על הרשת של הצמח מתקצרת והזמן לקציר מתקרב. יחד עם זאת הטכניקה תעבוד מצוין גם באדמה רק ייקח יותר זמן.

5) רשת:

רשתות ניתן לאלתר מחומרים שונים ולבנות אותן בצורות שונות.

רשתות מומלצות:

 • מיתרים: אני מניח שבמדינות אחרות צריך להסביר מה זה מיתר אבל כאן כולנו "מודים" להכשרה הצבאית שלנו ואני מניח שכולם יודעים מה זה. מיתרים שקונים בחנויות לחומריי בניין או בחנויות של ציוד לחיילים הם החומר הכי טוב לבניית רשת. החיסרון היחידי הוא שתצטרכו לבנות מסגרת ולמתוח אותם לאורך ולרוחב כדיי ליצור ריבועים. וזה דורש קצת עבודה.

 

 

 

 

 • גדרות מתכת: הן יציבות קלות להשגה וההתקנה שלהם בחלל הגידול פשוטה ומהירה. אני מעדיף את הגדרות שעשויות ממתכת שמצופה בחומר ירוק כזה (נראות כאילו הן מצופות בצבע ירוק, כמו בתמונה). הן רכות ונוח להתאים אותם. קל לחתוך אותם בקאטר והן לא מחלידות. ניתן למצוא בחנויות לכליי בנין ובמשתלות.

 

 

 

 

 

 

 

 

רשתות סבירות

 • רשתות פלסטיק: קל להשיג אותם בחנויות לכליי בניין. נוח למתוח אותן והן כמובן לא מחלידות. על הצד השלילי הן לעיתים נוטות להיקרע. אם מותחים אותם לא נכון הצמח הרבה פעמים דוחף אותם כלפיי מעלה ונוצרים פעריי גובה על המסך. חלקן מגיעות עם חורים קטנים מידי לטעמי שמקשים על העבודה.

 

 

 

רשתות רעות: לא להשתמש בהן!!!

 

 • רשתות לולים: מחלידות, חותכות את הצמח והפרחים גדלים לפעמים לתוכם. הן גם חותכות את האצבעות והחורים שלהם קטנים מידי.

 

 • רשת מחוטיי דייג: אותו הדבר חותך ופוצע את הצמח ואת האצבעות.

 

 

 

 

 

 

 

גודל החורים ברשת:

עם הזמן ניסיתי רשתות שונות מגדלים של 1X1 סנטימטר ועד לרשתות של 20X20 סנטימטר. כולן עושות את העבודה אבל יש כאלו מועדפות!!.

אני אישית מעדיף רשתות עם חורים של 5X5 סנטימטר ועד 10X5 סנטימטר. הרשתות עם החורים הקטנים יותר מקשות מאוד על עבודת הפריסה והאימון של הצמח על המסך. אלו רשתות שברגע שהצמח עבר דרכם לא ממש ניתן למשוך אותו חזרה למטה בלי לשבור אותו. הרשתות עם החורים הגדולים לרוב דורשות שילוב של טכניקות נוספות כמו supercropping. והשליטה שם בגובה קשה יותר.

 

 

 

הטכניקה מא' ועד ת'.

 

 

1. מנביטים זרע או משרישים ייחור.

 

 

2. נותנים לו לגדול קצת בעציץ בגודל ליטר ומעבירים לעציץ הסופי.

 

 

3. מותחים רשת כ25 סנטימטר מעל האדמה (להרחבה על הגובה המתאים של הרשת, על גודל החורים המומלץ ועל סוגי רשתות מומלצות קראו למעלה בחלק שדן בציוד הנדרש).

4. נותנים לצמחים לגדול עד שיגיעו לרשת.

 

 

5. נותנים לצמרת של כל צמח לעבור כ3-5 סנטימטר מעל לרשת.

 

 

6. מושיטים את היד מתחת למסך ומושכים בעדינות את הצמרת ממתחת למסך ומעבירים אותה לחור הסמוך בהתאם לכיוון אליו אנחנו רוצים שהצמח יתפשט.

 

 

7. נותנים שוב לצמרת לצמוח וחוזרים על התהליך.

***** חשוב!!!!! שלבים 6 ו7 הם ליבת הטכניקה. כאשר אנחנו מעבירים את הצמרת לחור ליד אנחנו בעצם מותחים את הצמח לרוחב הרשת. הצמרת תתפתח בחור החדש אליו הונחתה ואילו הענף שנפרש ייצר התפצלויות חדשות שימלאו את החור ממנו הוצאנו את הצמרת. כשנחזור על הפעולה שוב ושוב נמלא את הרשת ונייצר הרבה ענפים שכל אחד מהם יתפתח בפריחה לפרח מגניב.

⦁ ממשיכים עם התהליך עד שהרשת בין 80%-90% מלאה.

 

8. מפריחים.

חשוב מאוד!!! במשך השבועיים שלושה הראשונים של הפריחה שהצמח בעצם בשיא צמיחתו ממשיכים לאמן ולפרוס את הצמח על הרשת. השלב הזה חשוב כי אנחנו גם ממלאים את הרשת אבל חשוב מכך שומרים את כל המסך בגובה אחיד ומונעים פעריי גובה בין הפרחים ובכך מנצלים את התאורה בצורה מקסימאלית.

פעריי הגובה הם למעשה הפרמטר המרכזי שיקבע האם ביצענו את הטכניקה כמו שצריך: כמו שניתן לראות בתרשימים הבאים.

סקרוג לא מוצלח

 

סקרוג מוצלח

 

 

 

 

 

 

9.  ברגע שהמסך מלא אנחנו מורידים את כל העלים והענפים שנמצאים מתחת למסך (מורידים את כל הענפים שנמצאים מתחת למסך ולא מצליחים להגיע מעליו כי הם קטנים מידי). על תהליך זה חוזרים במהלך כל הפריחה. הסיבה לכך היא שמסך מלא מונע את המעבר של האור לחלקים שמתחת למסך, לכן, כל מה שמתחת למסך לא יתפתח כמו שצריך והוא למעשה רק צורך אנרגיה שהיינו רוצים שהצמח ישתמש בה כדיי לפתח את החלקים שמעל למסך.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 •  לאחר שלב 9 בעצם נשאר לשבת לחכות ולהתבונן במסך משגשג עד לקציר.

SCROG למתקדמים

על מנת למקסם את התוצאות מהעבודה בסקרוג יש להשקיע בעיצוב הצמח ואימונו עוד לפניי שהוא מגיע למסך!.

אם התנסיתם בסקרוג מספר פעמים בטח שמתם לב שיש חלקים ברשת שקל למלא אותם אפילו יותר מידי והם נעשים ממש צפופים. מנגד ישנם חלקים ברשת שקשה למלא אותם והם יותר דלילים.

בנוסף בטח שמתם לב שאל הרשת חלק מהענפים מגיעים חזקים וגדולים וחלק קטנים וחלשים. הדבר הזה יוצר שוב פריסה לא אחידה וגרוע מזה בתקופת הפריחה הפרשיי גובה מעל המסך שגורמים לכך שחלק מהקולות מקבלות יותר אור מאשר אחרות ולכן מתפתחות יותר.

על מנת למנוע את ההתפתחויות הנ"ל מגדלים מקצועיים מאמנים את הצמח ופורסים אותו בצורה שווה מתחת למסך ככה שבזמן ההגעה למסך הצמח כבר פרוש היטב והוא ממלא את המסך הרבה יותר מהר ובצורה יותר אחידה.

רוב הפעמים את הפריסה מתחת למסך יש לעשות על ידיי קיטומים וקשירות.

בטח רובכם עכשיו בטוחים שזה פשוט כי מי לא עושה קיטומים וקשירות?. ונכון קיטומים וקשירות הם דבר שכל אחד מתנסה בהם. אבל! יש הבדל רציני מאוד בין לבצע קיטומים וקשירות לבין לבצע אותם בצורה שהצמח שיגיע למסך יהיה פרוס לרוחב בצורה סימטרית ומושלמת.

לפניי שנתאר דוגמא לפריסה מושלמת של צמח לפניי המסך חשוב לציין שבשימוש בטכניקות אלו נמקם את המסך יותר נמוך בגובה של 15 עד 20 סנטימטר מכיוון שהצמח כבר יהיה גדול וחזק למרות גובהו הנמוך כשיגיע למסך. בנוסף ככול שנותנים לצמח לגבוה ככה השליטה בגובה נהיית קשה יותר ולכן חשוב למקם את המסך נמוך.

אזהרה אחרונה למתחילים!עדיף להגיע למסך בלי קיטומים ובלי קשירות ולעבור את כל הפריסה עליו מאשר לבצע קיטומים וקשירות סתם! אתם סתם תכניסו את הצמח לסטרס תעכבו את תקופת הצמיחה ולא תצליחו ליצור פריסה שתשרת את העבודה על המסך.

 

ישנן אפשרויות רבות לפרוס את הצמח לרוחב לפניי ההגעה לרשת ואנחנו נדגים כאן אחת מהן. חשוב לזכור שהמפתח לכול הטכניקות הוא לא רק פריסה לרוחב. הטכניקות השונות יהיו מורכבות מפריסה סימטרית!!! של הצמח תוך כדיי שמירה על גובה אחיד של הצמח במהלך כל!!!! תהליך הפריסה.

הטכניקה שנתאר ניתן למצוא אותה במקומות רבים ברשת תחת השם: LBH`s 4-way tutorial

 

 • מנביטים זרע או משרישים ייחור.

 

 • מעבירים לעציץ הסופי
 • נותנים לצמח לצמוח עד מעל הפיצול החמישי או השישי של העלים.
 • קיטום ראשון מעל הצומת הרביעית.

 

 

 • משאירים את ההתפצלות הרביעית והשלישית, מה שמתחת ההתפצלות השלישית ענפים ועלים מורידים.
 • נותנים להתפצלויות לצמוח כמה סנטימטר.

 

 

 • מבצעים קשירות להתפצלות השלישית והרביעית ככה שנוצרת צורת צלב +.

 

 • ממשיכים עם הקשירות ונותנים לענפים של הצלב לפתח צמיחת צד.

 

בנקודה זאת ניתן לעצור ולהביא את הצמח לרשת ולהתחיל לפרוס אותו עליה. ניתן גם להמשיך ולקטום כל ענף שפיתח מעל ל3 התפצלויות.

חשוב במהלך המשך הקיטומים והקשירות לשמור על סימטריה ובכול קיטום להשאיר את ההתפצלות החדשה ולהוריד את ההתפצלויות שלפניה (אחרת ייוצר כאוס).

התוצאה יכולה להיראות משהו כזה:

 

במצב זה מביאים את הצמח למסך ומפריחים.

 

חשוב לזכור!!!!! לפניי ההפרחה יש לשחרר את הקשירות.

 

 

זהו תם ונשלם המדריך בהצלחה סקרוגרים יקרים.